+08 7029774
Kategorier

Kategorier

  • Inga kategorier
0%

    Cobi Cruise Power komfortrullstol

    Cobi Cruise Komfortrullstol
    Den första bariatriska komfortrullstolen som passar alla kroppsformer tack vare det nya och unika ryggstödssystemet. En kraftfull rullstol inom rehabilitering.

    Elektriska funktioner som framdrift, tilt och höjdinställbara fotstöd. Funktionerna aktiveras via en joystick och kan användas av både användare och omsorgspersonal


    Rekommenderas till

    – Bariatriska användare upp till 325 kg.

    Används på sjukhus, omsorgsboenden och i privata hem.

    Beskrivning

    Cobi Cruise Power bariatrisk komfortrullstol

    Kraftfull komfortrullstol med elektrisk framdrift till rehabilitering av bariatriska användare. Cobi Cruise Power komfortrullstol används på omsorgsboenden, sjukhus och i privata hem av bariatriska användare med behov av en komfortabel rullstol med tryckavlastande sits.

    Funktioner som elektrisk framdrift, körbygel med justeringsmöjligheter samt elektrisk tilt och fotstödsjustering reducerar risken för överbelastning hos omsorgspersonalen. Cobi Cruise Power komfortrullstol är utvecklad i nära samarbete mellan danska ingenjörer, arbetsterapeuter och bariatriska användare.

    Användning

    Komfortrullstolen är framtagen till bariatriska användare upp till 325 kg med begränsade möjligheter att stå och gå. Den är anpassad för inomhusbruk, men kan också användas utomhus. Rullstolen har en total bredd som gör att den kan komma igenom de flesta dörröppningar.

    Konstruktion

    Rullstolens ryggstöd består av en höghållfast stålprofil. Denna är centrerad på rullstolens rygg. Vinkeln gör att ryggstödet stöttar både den äppel- och päronformade användaren. Tre ryggplattor är monterade på profilen. Dessa plattor är böjda för att kunna omfamna och stödja användaren från säte till nacke.

    Tack vare utformningen på rullstolens ryggstöd ges en päronformad användare med en bred stuss ett bra stöd. Detta tack vare utformningen av rullstolens ”ryggrad” och den nedersta ryggplattan som ger plats för stussen. De översta två ryggplattorna ger den äppelformade användaren ett stabilt och komfortabelt ryggstöd.

    Ryggkudden är uppdelad i nio moduler som är sammansydda till en stor kudde. Alla moduler består av två delar. En del med ett hårt skumlager och en del med ett lager bestående av Kröyer-kulor och latexskum. Mängden innehåll i kuddens moduler kan justeras genom att tillföra eller avlägsna kulor och latexskum. Man kan vid behov också tillsätta en kilkudde i en eller flera moduler. Justering av kuddens innehåll sker via de blixtlås som är placerade på kuddens rygg.

    Den moduluppbyggda kudden följer formen på ryggplattorna och ger därmed ett korrekt stöd oavsett användarens storlek och form. Den moduluppbyggda kudden kan finjusteras med hjälp av ett patenterat FitGo-system som också används på till exempel pjäxor och arbetsskor. FitGo-systemet är placerat på ryggplattorna.

    Armstöd

    Extra långa armstöd (615 mm) ger säkerhet, stabilitet och ett bra grepp när användaren förflyttar sig från stående till sittande (eller vice versa) position. Armstöden kan fällas bakåt, vilket gör användarens förflyttning, till exempel från stol till säng, lättare. När armstöden trycks ned kan stolen placeras nära en bordskant för att möjliggöra aktiviteter vid bord.

    Aktuator

    Det finns tre aktuatorer på Cobi Cruise Power. Två sits- aktuatorer och en ryggaktuator. De två sitsaktuatorerna styr tiltfunktionen. Sitsaktuatorerna är placerade under sitsen. Ryggaktuatorn styr fotstödsjusteringen. Ryggaktuatorn är också placerad under sitsen.

    Joystick

    Den programmerbara kontrollen, också kallad joystick, gör det möjligt för omsorgspersonal och användare att styra rullstolen och att justera sitt- och ryggvinkeln. Joystick monteras på ett medföljande svängbart beslag och kan monteras på insidan eller utsidan av armstödet.

    Det kan monteras en extra joystick på körhandtaget med samma funktioner. Denna joystick kan styra vem som kör stolen. På så sätt kan användarens möjlighet att styra själv slås till eller ifrån. Rullstolen kan köra upp till 6 km i timmen

    Rengöring och underhåll

    Cobi Cruise Power är lätt att rengöra. Behöver sitsen desinficeras kan den tas bort och desinficeras med etanol 70–85% eller en klorprodukt min. 1000 ppm och max. 10 000 ppm. Rullstolens ram, sittram och armstöd rengörs med vatten och ett vanligt rengöringsmedel.

    Tryck här om du vill läsa om Cobi Cruise modellen utan motor.

    Du kan också se mera information om Cobi Cruise Power komfortrullstolen på Inera Hjälpmedelstjänsten.

    Kontakta oss för detaljerad information över alla utföranden av Cobi Cruise komfortrullstol med elektrisk framdrift och för att boka tid för en utprovning.

    Specifikationer

    Max brukarvikt325 kg
    Grundläggende UDI5740000100023N6
    Förväntad livslängdMinst 7 år
    Krock testadNej, men förväntas godkänd primo 2021
    Sittdjup480-600 mm, i 30 mm intervall
    Ryggstödsvinkel90°-120°, steglös
    Höjd från sätets bakkant till golv (Höjd angiven utan kudde. Lägg till 100 mm om kudde medräknas)337-511 mm, steglös
    Höjd ryggstöd613 mm
    Max total längd utan fotstöd, Inklusive fotstöd
    cirka 1246-1773 mm
    Minsta totallängd utan fotstöd, Inklusive fotstödcirka 987-1054 mm
    Sittbredd 550-700 mm, i 50 mm intervall. 100 mm mellan 700 och 800 mm
    Total bredd676-926 mm
    Max total höjd1115 mm
    Max vikt120 kg
    Max höjd på kantsten, som rullstolen säkert kan köra upp och ned för 50 mm
    Max lutning nedför backe10%
    Max lutning uppför backe 10%
    Max lutning sidled10%
    Elektrisk sätestilt-4 - 13°
    Massiva hjulNylondäck med PU-fyllning
    Max hastighet framåt6 km/t
    Teoretisk körsträcka fullt lastadcirka 9 km
    Teoretisk manövrering fullt lastad3,9 km
    Ram materialS355 höghållfast stål
    Armstöd swing awayJa
    Benstöd inställbara i knävinkel och höjd samt svängbaraJa
    Benstöd avtagbaraJa
    NackstödJa
    Klädsel sitsCMHR 50250 (bas), Visco 45060 (mittedel), CMHR 4038 (top), flammehæmmende)
    Ryggstöds kuddarCM 2740 (bas), Skuren latex og EPS-kulor (front), brandsäkert
    Rygg- och sidokuddarBeklädd med inkontinensöverdag (G469 svart) brandsäker
    ArmstödskuddeSkum (CMHR4250 och RF5060), klädsel i slitstark konstläder (Temskay leather) brandsäker
    Kudde i fot- och benstödSkum (CMHR4038), klädsel i slitstark konstläder (Temskay Leather), brandsäker
    KörbygelS355 höghållfast stål
    HjulgafflarAluminium
    Fotplattans rör Stål
    FotplattaS355 höghållfast stål
    Svängradiecirka 100-120 cm
    HopfällbarNej
    BatteriLithium 50 Ah 24V
    Tre ställdon (Aktuator)LINAK LA23
    KontrollboxCurtis-Wright R-net PM120
    JoystickR-net JSM-LCD
    Elektrisk rullstolDS/EN 12184: 2014, entlige ISO 7176
    RiskbedömningEN/ISO 14971: 2012
    IP-kodIPX6
    Generella krav och testmetoderEN 12182: 2012

    Artikelnummer

    VersionSittbredd mmSittdjup mmTotal breddArtikelnummer
    Elektrisk med joystick550480-600670,60116-055-000
    Elektrisk med joystick600480-600720,60116-060-000
    Elektrisk med joystick650480-600770,60116-065-000
    Elektrisk med joystick700480-600820,60116-700-000
    Elektrisk med joystick800480-600920,60116-800-000
    Elektrisk med joystick900480-60010200116-900-000
    Elektrisk med joystick1000480-60011200116-100-000

    Tillbehör

    TilbehörArtikelnummer
    Benstöd V0115-999-007
    Benstöd H0115-999-006
    NackstödKontakta Cobi Rehab för val av nackstöd.

    Ladda ner

    Produktinformation (PDF)
    Bruksanvisning lang (PDF)
    Quickguide (PDF)

    Du gillar kanske också…

    Cobi Rehab vill gärna hjälpa dig.

    Anmäl dig till vårt nyhetsbrev och få veta mer om våra produkter.

    You have Successfully Subscribed!